Hostinger Reach 1.0.0 - en to it_IT translation catalogue (80 entries)

en: (no title)
it_IT: (senza titolo)

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add form
it_IT: Aggiungi modulo

en: Attention:
it_IT: Attenzione:

en: Average CTOR
it_IT: CTOR medio

en: Background image for
it_IT: Immagine di sfondo per

en: Banner background image for
it_IT: Immagine di sfondo del banner per

[ctx: block description]
en: Subscription form for Hostinger Reach
it_IT: Modulo di iscrizione per Hostinger Reach

[ctx: block title]
en: Reach Subscription Form
it_IT: Modulo di iscrizione a Reach

en: Campaigns
it_IT: Campagne

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Click-to-open rate tells you what percent of opens resulted in a click too. A good CTOR is 6-17%, depending on your industry.
it_IT: Il tasso di click dopo l'apertura indica la percentuale di aperture che hanno portato anche a un click. Un buon CTOR è compreso tra il 6 e il 17%, a seconda del settore.

en: Collapse {pluginName} details
it_IT: Chiudi i dettagli di {pluginName}

en: Connect
it_IT: Collega

en: Connect site
it_IT: Collega il sito

en: Contact Form 7
it_IT: Modulo di contatto 7

en: Create campaign
it_IT: Crea una campagna

en: Create email campaigns using AI-crafted templates that match your style. Instantly sync with your WordPress site and connect with your audience easily.
it_IT: Crea campagne email utilizzando template creati dall'AI che si adattano al tuo stile. Sincronizzati istantaneamente con il tuo sito WordPress e connettiti facilmente con il tuo pubblico.

en: Create template
it_IT: Crea un template

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Disconnect it to link this site instead.
it_IT: Disconnetterlo per collegare questo sito.

en: Disconnect plugin
it_IT: Disconnetti il plugin

en: Disconnect plugin?
it_IT: Disconnettere il plugin?

en: Disconnecting will stop new contacts from being collected. You can reconnect or use a different form anytime.
it_IT: La disconnessione impedisce la raccolta di nuovi contatti. È possibile riconnettersi o utilizzare un modulo diverso in qualsiasi momento.

en: Edit form
it_IT: Modifica modulo

en: Email Marketing
it_IT: Email marketing

en: Email marketing background with gradient design
it_IT: Esperienza di email marketing con design a gradienti

en: Email marketing illustration featuring envelopes and communication icons
it_IT: Illustrazione per l'email marketing con buste e icone di comunicazione

en: Emails
it_IT: Email

en: Expand {pluginName} details
it_IT: Espandi i dettagli di {pluginName}

en: Form ID
it_IT: ID del modulo

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Go to plugin
it_IT: Vai al plugin

en: Go to Reach
it_IT: Vai su Reach

en: Hostinger Reach is an AI-powered email marketing tool for small businesses and creators. It supports your entire email marketing journey—from building contact lists to sending campaigns and tracking results.
it_IT: Hostinger Reach è uno strumento di email marketing potenziato dall'AI per piccole imprese e creatori. Supporta l'intero percorso di email marketing, dalla creazione di liste di contatti all'invio di campagne e al monitoraggio dei risultati.

en: Hostinger Reach is built for simplicity, speed, and results – no design or marketing experience needed. Unlike most email tools, at the core of Reach is its AI-powered template creator. Whether it is a product launch, special offer, or newsletter update, it instantly crafts a professional, mobile-friendly email. It not only writes the content for you; it also suggests the best layout for your message and saves your style settings so you're never starting from scratch.<br><br>Every template is customizable, so your emails reflect your brand's look, feel, and voice. And because the templates are built using proven best practices, they're optimized for readability, accessibility, and reader engagement.
it_IT: Hostinger Reach è costruito per la semplicità, la velocità e i risultati - non è necessaria alcuna esperienza di design o di marketing. A differenza della maggior parte degli strumenti email, il cuore di Reach è il suo creatore di template alimentato dall'AI. Che si tratti del lancio di un prodotto, di un'offerta speciale o di un aggiornamento della newsletter, Reach crea immediatamente un'email professionale e adatta ai dispositivi mobile. Non solo scrive il contenuto per te, ma suggerisce anche il layout migliore per il tuo messaggio e salva le tue impostazioni di stile, in modo da non dover mai ricominciare da zero.<br><br>Ogni template è personalizzabile, in modo che le tue email riflettano l'aspetto, l'atmosfera e la voce del tuo brand. Inoltre, poiché i template sono costruiti utilizzando best practice comprovate, sono ottimizzati per la leggibilità, l'accessibilità e il coinvolgimento dei lettori.

note: translators: %s: PHP version
en: Hostinger Reach requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
it_IT: Hostinger Reach richiede una versione minima di PHP di <b>%s</b>.

en: How is Hostinger Reach different from other email marketing apps?
it_IT: In che modo Hostinger Reach è diverso dalle altre applicazioni di email marketing?

en: How much does it cost to use Hostinger Reach?
it_IT: Quanto costa utilizzare Hostinger Reach?

note: Plugin URI of the plugin
en: https://hostinger.com
it_IT: https://hostinger.com/it

note: Author URI of the plugin
en: https://www.hostinger.com/email-marketing
it_IT: https://www.hostinger.com/it/email-marketing

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Install and connect
it_IT: Installa e collega

en: Installed plugins
it_IT: Plugin installati

note: Description of the plugin
en: Integrate your WordPress site with Hostinger Reach.
it_IT: Integra il tuo sito WordPress con Hostinger Reach.

en: Make sure the people you contact expect your emails and are okay with receiving them.
it_IT: Assicurati che le persone che contattati si aspettino le tue email e siano d'accordo nel riceverle.

en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Name
it_IT: Nome

en: New contact form
it_IT: Nuovo modulo di contatto

en: New page
it_IT: Nuova pagina

en: New subscribers
it_IT: Nuovi abbonati

en: No forms found for this integration.
it_IT: Non sono stati trovati moduli per questa integrazione.

en: No pages available. Create a new page to get started.
it_IT: Non ci sono pagine disponibili. Crea una nuova pagina per iniziare.

en: opens in new tab
it_IT: si apre in una nuova scheda

en: Plugin connected successfully
it_IT: Plugin connesso con successo

en: Plugin disconnected successfully
it_IT: Plugin disconnesso con successo

en: Reach is already connected to another site.
it_IT: Reach è già collegato a un altro sito.

en: Reach offers a <b>free plan</b> for one year– perfect for getting started. Paid plans are based on how many unique contacts you aim to reach and how many emails you send monthly. As your audience grows, you can upgrade to a plan that fits your needs. Reach does not limit your contact list, so you don't need to worry about lost data and can consistently grow your audience.
it_IT: Reach offre un piano <b>gratuito</b> per un anno, perfetto per iniziare. I piani a pagamento si basano sul numero di contatti unici che si desidera raggiungere e sul numero di email inviate mensilmente. Man mano che il tuo pubblico cresce, puoi passare a un piano che si adatti alle tue esigenze. Reach non limita il tuo elenco di contatti, quindi non devi preoccuparti di perdere dati e puoi far crescere costantemente il tuo pubblico.

en: Remaining
it_IT: Restanti

en: Select page
it_IT: Seleziona la pagina

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong. Please try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Riprova.

en: Status
it_IT: Stato

en: Subscribe
it_IT: Abbonato

en: Subscribers
it_IT: Abbonati

en: Surname
it_IT: Cognome

en: Thanks for subscribing.
it_IT: Grazie per esserti iscritto.

en: This month
it_IT: Questo mese

en: Total subscribers
it_IT: Totale abbonati

en: Unsubscribes
it_IT: Annullamenti di iscrizione

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: usage statistics
it_IT: statistiche d'uso

en: View form
it_IT: Visualizza il modulo

en: Welcome to Reach
it_IT: Benvenuto su Reach

en: What is Hostinger Reach email marketing service?
it_IT: Che cos'è il servizio di email marketing di Hostinger Reach?

note: translators: %s: PHP version
en: You are running <b>%s</b> PHP version.
it_IT: È in esecuzione la versione di PHP <b>%s</b>.

en: Your plan
it_IT: Il tuo piano
